Spánok bábätka s refluxom – ako ho zlepšiť?

Spánok bábätka s refluxom – vaša nočná mora?
Poznáte to. Po nakŕmení si bábätko potrebuje odgrgnúť, niekedy aj „odgrcknúť“. Je to bežný jav, z ktorého každé dieťatko postupne vyrastie. Nie všetky bábätká to však majú také jednoduché. Ak klasické „vygrcnutie“ mliečka nasleduje neutíchajúci plač či pravidelná nechuť do jedla alebo rovno odťahovanie sa pri kŕmení, vaše bábätko môže trpieť tzv. gastroezofágovým refluxom (GER). Vo väčšine prípadov nie je nutný lekársky dohľad.

V niektorých prípadov môže byť stav vážnejší – no to už zvyčajne hovoríme chorobe, ktorá sa nazýva gastroezofágová refluxová choroba (GERD), a tá si bohužiaľ vyžaduje dohľad lekára a prípadnú terapiu. 

Bäbatká s refluxom môžu byť nepokojné, podráždené a často plačú. Náročné je ich už len utíšiť, nieto ešte uspať. Avšak dokážeme im určitými krokmi pomôcť, a v tomto článku sa budeme rozprávať o prvom prípade – GER (keďže ten druhý je nutné riešiť s pediatrom).

Spánok je dôležitý

O tom, aký je spánok pre novorodeniatka aj väčšie bábätká dôležitý, nemusíme veľa hovoriť. Oddýchnuť si však určite potrebujú aj rodičia. Prebdené noci a kruhy pod očami k pohodovému a spokojnému materstvu ešte nikomu nepomohli. Dá sa teda pomôcť aj tým bábätkám, ktoré to kvôli refluxu majú naozaj ťažké?

Spánok bábätka s refluxom – keď bežné spôsoby zlyhajú

Mamičky sú bežne zvyknuté na to, že svoje dieťatko uspia na prsníku. Jednoducho si s ním počas kojenia ľahnú alebo sadnú a bábätko po nakŕmení prirodzene zaspí. Potom ho už stačí len preložiť do postieľky. Ak však vaše dieťatko trpí refluxom, už viete, že o zaspávaní na prsníku sa v tomto prípade vôbec nedá hovoriť.

Aj bábätkám, ktoré trpia refluxom, sa dá pomôcť

Dôležité je zachovať si pozitívny prístup. Ak si myslíte, že vaše dieťatko kvôli refluxu nemôže a nebude vôbec spinkať, túto domnienku môžete hneď pustiť z hlavy. Áno, zrejme to nebude úplne ideálne, ale maličkosťami viete bábätku pomôcť k tomu, aby mohlo sebe aj rodičom dopriať aspoň nejaký nočný spánok.

Pozrime sa spolu na niekoľko tipov, ktoré môžu spánku vášho bábätka s refluxom pomôcť.

Ako na lepší spánok bábätiek s refluxom?

Po nakojení bábätko neukladajte hneď do postieľky

Bohužiaľ, s uspávaním na prsníku sme sa už rozlúčili. Ale čo robiť po kŕmení? Aby dieťatko nedráždili žalúdočné kyseliny, ktoré pri refluxe stúpajú pažerákom hore, neukladajte ho hneď spinkať. Namiesto toho ho ešte chvíľu ponoste vo zvislej polohe, až kým nebude úplne ospalé. Dajte dieťatku čas začať mliečko tráviť. Výrazne tak zmiernite symptómy refluxu.

Táto aktivita má aj ďalšiu výhodu, čo sa týka spánku. Čas kŕmenia a čas na spánok vďaka nej úplne oddelíte a dieťatko sa tak odučí od zaspávania na prsníku už odmalička. V budúcnosti by mu preto nemalo robiť problémy, keď bude musieť zaspávať samé.

Udržiavajte pravidelnú predspánkovú rutinu

Predspánková rutina je dôležitá pre každé bábätko. A keďže dieťatko s refluxom nemôže zaspávať na prsníku, je o to dôležitejšia. Vytvorte si so svojím dieťatkom jednoduchý súbor činností a dodržiavajte ho každý deň. Kúpeľ, masáž, pyžamko, plienka, knižka, postieľka. Prispôsobte si celý program tak, ako vám to bude najviac vyhovovať. Nie sú dôležité konkrétne činnosti, ale to, aby ste ich absolvovali vždy rovnako a v rovnaký čas. Pomôžete tak svojmu bábätku naladiť sa na to, že ide spinkať a upokojiť sa.

Zabezpečte, aby postieľka nebola v úplnej rovine

K zmierneniu symptómov refluxu pomôže aj to, ak postieľku trochu nakloníte. Pozor, polohovacie vankúše či kliny sa neodporúčajú. Namiesto toho môžete podložiť nohy postieľky tak, aby bola hlavička bábätka o trochu vyššie ako jeho telo. Zvyšok už zariadi gravitácia.

Neprekrmujte

Aj keď niektoré bábätká s refluxom môžu ťažšie priberať, určite sa to počas jedného kŕmenia nasnažte dohnať. Príliš veľká dávka by mohla reflux zhoršiť. Namiesto toho radšej prejdite na častejšie kŕmenie v menších dávkach, ktoré zabezpečia, že väčšina mliečka zostane bezpečne v žalúdku.

Ak vaše dieťatko trpí refluxom, takto mu môžete pomôcť. Dajte však pozor na to, či bábätko bude primerane priberať. Ak sa jeho váha zastaví, určite požiadajte o pomoc pediatra, ktorý vám odporučí ďalšie kroky. Bábätiek, ktoré si vyžadujú prísny dohľad lekára, je však našťastie menej než tých, ktorým sa dá pomôcť jednoduchším spôsobom, a tak netreba zabúdať na to, že vaše dni môžu byť krajšie aj napriek tejto diagnóze. 🙂

Nenašli ste odpovede, ktoré hľadáte alebo máte ďalšie otázky? Neváhajte mi napísať, som tu pre vás. 

Vložiť komentár