Martina Melišíková
Som Martina, matka dvoch synov, manželka a spánková poradkyňa. Neustále sa vzdelávam a pri poradenstve sa opieram o relevantné výskumy. Všetko mám navyše vyskúšané v praxi na sebe a mojom synčekovi, ktorý vďaka tomu krásne spinká.
Spánok bábätiek je zložitá, no zároveň krásna téma. A ja som nesmierne šťastná, že vám so spánkom vášho bábätka môžem pomôcť. 🙂
Môj príbeh
Ako som sa dostala k spánkovému poradenstvu?
Vždy ma lákala práca s deťmi, najmä s bábätkami. Kedysi som sa chcela vydať cestou duly, pôrodnej asistentky, no tam ma zatiaľ osud nezavial. A moja cesta k spánkovému poradenstvu tiež nebola úplne priamočiara. Začalo sa to tak, ako sa väčšina z vás dostala na moju stránku - môj prvý syn vôbec, ale vôbec nespal.
Prebdené noci a únavné dni
Prvý rok nespal skoro vôbec. Ak aj áno, podarilo sa mu zaspať iba v mojej prítomnosti. To znamenalo, že cez deň som musela iba nosiť, dojčiť a zase nosiť. A netrvalo to len celé dni, ale aj celé noci. Na prechádzky v kočíku som mohla rovno zabudnúť. Vždy som nosenie a dojčenie mala rada, no všetko sa vám zunuje, keď okrem toho nemôžete robiť nič iné. Hneď, keď som syna položila do kočíka, postieľky, kamkoľvek, bol plač. Pocity úzkosti, zlyhania a otázky, čo robím zle a prečo môj synček nedokáže spinkať, zostávali akosi nezodpovedané. Dopadlo to tak, že som prvýkrát mohla niekam z domu, až keď mal tri roky. Aj teraz, keď sa už venujem spánkovému poradenstvu, na prvom synovi stále vidno následky niekdajších nepokojných nocí.
Druhá šanca
Keď sa mi narodil druhý syn, povedala som si, že toto už nesmiem nedopustiť. Predsavzala som si, že druhý synček už musí dobre spinkať :). Zahodila som za hlavu všetky tie "dobre mienené” rady typu: "On raz začne spávať, musíš len vydržať.", alebo "Dojčené deti proste nespia, musia v noci piť mliečko." (malé bábätká samozrejme, no 16-mesačné už naozaj nemusí a začala som zisťovať, čítať. Až som napokon na internete narazila na spánkové poradenstvo. Využila som ho a akoby mávnutím čarovného prútika, môj druhý synček začal spávať.
Vysnívaný spánok
To, čo sa mi za tak krátku dobu podarilo s druhým synom, ma celkom uchvátilo. Pustila som sa teda do štúdia a spravila som si certifikát. Nadchlo ma vedomie, že takto viem pomôcť aj iným zúfalým a nevyspatým mamičkám. O radosť, čo cítim, keď vidím ako sa môj syn teší na spánok do svojej postieľky, sa chcem podeliť aj s ostatnými maminkami. Spinkáme celé noci obaja, takže ráno vstávame krásne oddýchnutí a spokojní. Budem rada, ak sa rozhodnete ísť tou istou cestou so mnou. Veľmi rada vám pomôžem.
O mojich metódach
Citlivý prístup už od pôrodu
Oboch svojich synov som porodila v Čechách, kde som si cielene vybrala pôrodnicu, spôsob pôrodu aj pôrodnú asistentku. Oba pôrody prebehli v pohode a bez komplikácií. To, ako sa staviame k bábätkám už od pôrodu, je veľmi dôležité a má veľký vplyv aj na následnú starostlivosť.
Dojčenie a nosenie je super
Ale nemusí to byť jediný spôsob, ako dokážete svoje bábätko uspať. Ja som veľkým zástancom dojčenia a oboch svojich synov som nosila (druhého menej, lebo pekne dokáže spinkať vo svojej postieľke 🙂
Žiadne vyplakávanie
Rozhodne odmietam “spoľahlivé” vyplakávacie metódy. Používam tzv. jemné metódy, pri ktorých sa práve naopak, snažím minimalizovať slzy a plač, ako to len najviac ide. Samozrejme, pri tom, ako učíte svoje dieťatko spinkať, treba rátať aj s nejakým plačom. Je to rovnaké, ako keď sa bábätko učí "pásť koníčky", alebo začne loziť či chodiť. Keď mu to zo začiatku nejde, môže protestovať, hnevať sa, a teda aj plakať. Ale ak by som vás však chcela učiť "nechať dieťa vyplakať", kým zaspí, na to by ste asi nepotrebovali spánkovú poradkyňu 🙂