Spánkový tréning…Vyplakávacia metóda vs. „Jemné metódy“

Máte problém s uspávaním vášho bábätka, tak sa obzeráte po radách v „knihách o spánku“ alebo si čítate rady na internete, ktoré vám hovoria, že máte uložiť bábätko do postieľky vo vedľajšej izbe, a nechať ho vyplakať, až kým nezaspí samé? Veľa maminiek hovorí, že to funguje, tak si poviete, prečo to nevyskúšať…

Po tom, čo počujete vaše bábätko plakať dobrých 10 minút bez náznakov zaspávania alebo upokojenia, niekde vo vnútri začínate cítiť, že táto metóda pre vás predsa nemôže fungovať. Cítite sa ako matka, ktorá zanedbáva svoje bábätko a niečo vám správne napovedá, že toto predsa nemôže byť dobré a zdravé pre vaše bábätko.

Tak a teraz sa pýtate, čo ďalej?

Ja osobne nie som zástancom „vyplakávacej metódy“ alebo v angličtine často nazývanej „cry it out method“. Počuť bábätko plakať a kričať z izbičky nielen trhá moje uši, ale najmä srdce.

Ak vám táto metóda funguje ako mávnutím čarovného prútika, a vaše bábätko sa dokáže samé bez plakania upokojiť, tak samozrejme, pokračujte. Aj keď týchto prípadov je veľmi málo. Ja zatiaľ nepoznám žiaden.

Ale ak ste na tom ako ja, že vaše bábätko bude kričať celé hodiny, ak ho necháte samé, buďte pokojní. Existuje množstvo jemných spánkových metód, ktoré naozaj fungujú a ktorými vás dokážem previesť.

Čo sú „jemné metódy“ spánkového tréningu?

Tak ako nie sú dve bábätka úplne rovnaké – tak isto nie sú rovnaké spánkové metódy, ktoré by fungovali pre všetky bábätká rovnako. Musíme poznať naše bábätko a zistiť, ktorá metóda mu bude vyhovovať.

Cieľom spánkového tréningu, ktorý ja podporujem a praktizujem, je nájsť spôsob, ako uspať vaše bábätko čo najjednoduchšie, bez traumy, s minimom sĺz, s cieľom podporiť ich prespať celú noc, čo najviac to len ide.

Niektoré bábätká sú pripravené na spánkový tréning už v prvých mesiacoch, ale experti sa zhodujú, že väčšina bábätiek je schopných prespať noc niekedy medzi 3-6 mesiacmi.

Tu je pár trikov ako podporiť jemný spánkový tréning:

Vytvorte pohodlné a spánok navodzujúce prostredie na spánok

Uistite sa, že vášmu bábätku nie je zima alebo teplo a že ich postieľka a pyžamko sú pohodlné. Izba by mala byť tmavá a postieľka bez rušivých elementov. Veľmi pomáha ak zapnete zvuk „bieleho šumu“ alebo tzv. „white noise“, ktoré pomôže vášmu bábätku sa upokojiť pri zaspávaní aj počas noci, keď sa zobudí.

Nájdite si spoločný spôsob upokojenia

Môžu to byť upokojujúce zvuky ako „šššš“ alebo slová „je čas spinkať“ alebo spievanie nejakej rovnakej uspávanky, ktoré pomôžu vášmu bábätku spojiť si to s časom spinkania. Tak isto mu to bude pravdepodobne pomáhať znova zaspať, keď sa zobudí.

Zaveďte si jednoduchú spoločnú rutinu 

Nemôžeme od bábätka očakávať, že proste zaspí bez nejakej prípravy. Zavedením jednoduchej rutiny ho pripravíte na spánok bez náhleho „šoku z odlúčenia“. Je to taktiež skvelý čas na „bonding“.

Veľmi dobrá jednoduchá rutina môže byť kúpeľ, masáž, pyžamko, plienka, knižka, postieľka. Nájdite si niečo, čo bude vyhovovať vám a vašej rodine a buďte konzistentní každý večer. Dajte si pozor, aby ste si ustriehli čas rutiny, aby nebola príliš neskoro, pretože unavené bábätko s vami nebude spolupracovať a v konečnom dôsledku bude ťažšie ho upokojiť a uspať.

Taktiež si pamätajte, že rutina nemusí trvať hodiny. Cieľom je udržať celý proces po kúpaní až po postieľku okolo 20-30 minút.

Podporte „samo-upokojenie“ 

Bábätko, ktoré zaspáva kolísaním, nosením, hojdaním, kŕmením alebo inou vašou „pomôckou“, môže to isté očakávať ak sa následne zobudí. Bábätká sa prirodzene zobúdzajú niekde v rozmedzí 2-6 krát za noc. Ak im nie je umožnené, aby sa dokázali samé upokojiť, budú plakať o „pomoc“ počas týchto budení. Tým, že budeme podporovať to, aby sa dokázali samé upokojiť a zaspať bez týchto „pomôcok“, pomôžeme im presunúť sa medzi spánkovými cyklami do ďalšieho spánku a bez plaču.

Nový rytmus vášho novordenca  

Vaše bábätko strávilo v ideálnom prípade 9 mesiacov vo vašej maternici, kde sa cítilo bezpečne, vždy počulo váš hlas a váš tlkot srdca. A v podstate bolo každým vašim pohybom uspané. Dokážete si teda asi predstaviť, že to bude trvať určitý čas, kým si na jeho nový život mimo vašej pohodlnej maternice zvykne. Bude teda dôležité, aby ste sa jeho novému rytmu prispôsobili najmä trpezlivosťou, pohodlím a jemnými technikami. Viac o tom, ako pristupovať k spánku novorodenca do cca 3 mesiacov v ďalšom článku.

Vložiť komentár