Vyplakávacia metóda vs. „Jemné metódy“

Ak máte problém s tým, aby vaše bábätko spokojne zaspalo, prvým krokom je hľadanie odpovedí na internete. Ako by sa to dalo vyriešiť? Ako by sa moje bábätko mohlo naučiť spokojne spinkať po celú noc?

Knihy o spánku, diskusie na internete, ale aj „zaručené rady“ našich starých mám hovoria o tom, že máte bábätko uložiť do postieľky vo vedľajšej izbe a odísť. Nech plače, koľko chce, časom ho to prejde a zaspí samé. A vy si poviete, prečo to nevyskúšať, keď to vraj mnohým vyšlo?

Uložíte bábätko do postieľky, odídete z izby a čakáte. Päť minút, sedem minút… Po tom, čo počujete vaše bábätko plakať dobrých desať minút bez náznakov zaspávania alebo upokojenia, niekde vo vnútri začínate cítiť, že táto metóda zrejme nebude tak spoľahlivo fungovať. Navyše sa cítite ako matka, ktorá zanedbáva svoje bábätko a niečo vám správne napovedá, že toto predsa nemôže pre vaše bábätko byť dobré ani zdravé.

Dá sa to aj inak

Počuť bábätko plakať a kričať z izbičky trhá nielen uši, ale najmä srdce. Ak vám táto tzv. „vyplakávacia metóda“ (v angličtine často nazývaná „cry it out method“) funguje ako mávnutím čarovného prútika, a vaše bábätko sa dokáže samé upokojiť, tak samozrejme, pokračujte. Týchto prípadov je však veľmi málo. Ja zatiaľ nepoznám žiaden.

Ale ak ste na tom podobne ako kedysi ja a vaše bábätko dokáže kričať celé hodiny, ak ho necháte samé, mám pre vás dobrú správu. Existuje množstvo tzv. „jemných spánkových metód“, ktoré naozaj fungujú a ktorými vás dokážem previesť.

Čo sú to „jemné metódy“?

Cieľom spánkového poradenstva, aké praktizujem ja, je nájsť spôsob, ako uspať vaše bábätko čo najjednoduchšie. Pomocou jemných metód to vieme zvládnuť bez traumy, s minimom sĺz a čo najviac podporiť jeho (a tým pádom aj váš) pokojný spánok počas celej noci.

Ale tak ako nie sú dve bábätká úplne rovnaké, tak isto neexistuje ani jedna univerzálna spánková metóda, ktorá by fungovala pre každé bábätko rovnako.  Experti sa zhodujú, že väčšina bábätiek je schopných prespať noc niekedy medzi 3-6 mesiacmi, no niektoré bábätká zvládnu zlepšiť svoj spánok počas noci už v prvých mesiacoch. Na to, aby sme mohli presne určiť, ktorý spôsob by bol pre vaše dieťatko vhodný, musíme ho teda lepšie spoznať. Zopár zásad by však malo fungovať od začiatku, a tak s niektorými „jemnými metódami“ už môžete začať aj sami.

Vyskúšajte „jemné metódy“

  • Vytvorte pohodlné a spánok navodzujúce prostredie

Uistite sa, že vášmu bábätku nie je zima alebo teplo a že sú jeho postieľka a pyžamko pohodlné. Izba by mala byť tmavá a postieľka bez rušivých elementov. Veľmi pomáha, ak zapnete zvuk „bieleho šumu“ (tzv. „white noise“), ktorý vášmu bábätku pomôže upokojiť sa nielen pri zaspávaní, ale aj počas noci, ak sa náhodou zobudí.

  • Nájdite si spoločný spôsob upokojenia

Môžu to byť upokojujúce zvuky ako „šššš“ alebo slová „je čas spinkať“ alebo spievanie rovnakej uspávanky. Vaše bábätko si tieto zvuky spojí s časom spinkania a pomôžu mu naladiť sa na zaspávanie. Tak isto mu pomocou nich môžete uľahčiť zaspávanie, keď sa v noci zobudí.

  • Zaveďte si jednoduchú spoločnú rutinu 

Nemôžeme od bábätka očakávať, že jednoducho len tak zaspí bez prípravy. Zavedením jednoduchej rutiny ho pripravíte na spánok a vyhnete sa náhlemu „šoku z odlúčenia“. Je to taktiež skvelý čas na „bonding“.

Veľmi dobrú a jednoduchú rutinu predstavuje kúpeľ, masáž, pyžamko, plienka, knižka, postieľka. Nájdite si niečo, čo bude vyhovovať vám a vašej rodine, dôležité je však, aby ste boli konzistentní každý večer. Dajte si pozor, aby ste si ustriehli rovnaký čas rutiny a nezačínajte ju príliš neskoro. Unavené bábätko totiž už s vami nebude spolupracovať a nakoniec bude oveľa ťažšie upokojiť ho a uspať.

Nebojte sa, rutina nemusí trvať hodiny. Cieľom je udržať celý proces po kúpaní až po postieľku okolo 20-30 minút.

  • Podporte „samo-upokojenie“ 

Bábätko, ktoré zaspáva kolísaním, nosením, hojdaním, kŕmením alebo inou vašou „pomôckou“, môže to isté očakávať ak sa následne zobudí. A keďže sa bábätká prirodzene zobúdzajú približne 2 až 6-krát za noc, budú, v prípade, že sa nedokážu samé upokojiť, počas týchto budení automaticky plakať „o pomoc“. Vďaka tomu, že správne podporíme to, aby sa dokázali samé upokojiť a zaspať bez týchto „pomôcok“, im pomôžeme presunúť sa medzi spánkovými cyklami do ďalšieho spánku úplne bez plaču.

  • Doprajte bábätku čas

Vaše bábätko v ideálnom prípade strávilo vo vašej maternici 9 mesiacov. Cítilo sa tam bezpečne, vždy počulo váš hlas a váš tlkot srdca. V podstate bolo každým vaším pohybom uspané, takže bude určitý čas trvať, kým si na svoj nový život mimo vašej pohodlnej maternice zvykne. Práve preto bude veľmi dôležité, aby ste sa jeho novému rytmu prispôsobili najmä trpezlivosťou, pohodlím a jemnými technikami.

Vložiť komentár