Spánok bábätiek: 6 najčastejších mýtov

Napriek tomu, že spánok ako taký je pre nás úplne prirodzená vec, spánok bábätiek je veľmi citlivá a niekedy až kontroverzná téma. Tú, či chceme či nechceme sprevádza množstvo „zaručených faktov“, z ktorých sa veľmi často vykľujú nepravdy - mýty, ktoré zďaleka nie sú založené na pravde ani žiadnych výskumoch. Možno tieto mýty odrádzajú od toho, aby ste sa pokúsili svojmu bábätku pomôcť k lepšiemu spánku, aj vás, a tak zbytočne trpíte vy, vaše dieťatko a neraz aj celá rodina.

Poďme spoločne tie najčastejšie mýty o spánku bábätiek uviesť na pravú mieru. ☺

Mýtus #1: Spánkový tréning znamená nechať dieťa vyplakať

Nanešťastie, kedysi to tak skutočne bolo - jediným „spánkovým tréningom“ bolo zo zúfalstva nechať dieťatko vyplakať, veď ono sa už časom nejako utíši. V dnešnej dobe, kedy veda a výskum pokročili míľovými krokmi, však nie je dôvod uchýliť sa k takémuto riešeniu. Ponúka sa nám množstvo spôsobov, vďaka ktorým môžeme k spokojnému a samostatnému spánku bábätko doviesť jemne, nenásilne a postupne. Teraz totiž už vieme, že so spánkom bábätiek súvisí kopec iných vecí, ktoré naň majú veľký vplyv. Je to napríklad správny režim, správny počet a dĺžka spánkov, správne prostredie či výživa. Pretože spánkový tréning nie je len jedna „metóda uspávania“, je to proces, celkový prístup, ktorý vo výsledku dieťatku pomôže zaspávať samostatne a spokojne.

Mýtus #2: Tréning je pre “zvieratká” nie pre bábätká

Ani vám sa slovo „tréning” pre spánok bábätiek nepáči tak veľmi ako mne?
Súhlasím, toto slovo pravdepodobne neznie najlepšie, ale, žiaľ, žiadne iné slovo tento proces nevystihuje lepšie. Dieťatko sa potrebuje jednoducho naučiť spinkať, a keď sa niekto učí nové zručnosti či vedomosti, určite to nejde zo dňa na deň. Musí sa to jednoducho „natrénovať“. Preto, kým odsúdime terminológiu, treba sa najskôr zamerať na podstatu, ktorou je „pomôcť bábätku naučiť sa dobre spinkať”. A to slovo tréning obsahuje 🙂

Mýtus #3: Bábätká netreba učiť spinkať, narodia sa s touto schopnosťou

Toto, žiaľ, nie je pravda. Samozrejme, našou prirodzenou potrebou, s ktorou sa rodíme, je potreba spánku. Keď sa bábätko narodí, vidíme, že viac menej potrebuje iba papať a spať. Medzitým samozrejme “kakať” a cikať 🙂 V novorodeneckom veku, približne do 3-4 mesiacov to takto naozaj funguje. Potom sa to však zrazu zmení. Bábätko stále len plače a plače, a jedinou starosťou mamičky je, ako svoje bábätko uspať. Bude dieťatko vedieť dobre zaspávať a spokojne spať aj potom? Toto vo veľkej miere závisí aj od nás, našej pomoci. Tak ako mnohokrát nejde „samo od seba“ dojčenie, rovnako nie je samozrejmosťou aj dobrý spánok bábätiek, akonáhle začnú viac reagovať na podnety zvonka. Preto nášmu bábätku potrebujeme trochu pomôcť – ukázať mu, že spánok je v poriadku, že samo dokáže pekne zaspinkať a následne spinkať.

Mýtus #4: Bábätko sa raz naučí spinkať aj samé, bez spánkového tréningu

Áno, naučí. Ale ako dlho to bude trvať? Koľko bezsenných nocí to bude stáť jeho rodičov a aká cesta, neraz náročná a hrboľatá, k nemu bude viesť? Niektoré detičky sú geneticky lepší spáči, a ich rodičia tak môžu byť spokojnejší. Tých je však, bohužiaľ, menej. Ak vaše dieťatko patrí k horším spáčom, a vy to len trpíte a dúfate, že sa to čoskoro „nejako vyrieši“, prípadne, že z toho vaše bábätko postupne vyrastie, nemusí to neskôr skomplikovať život len samotnému dieťatku, ale aj vám a celej rodine. Spánková deprivácia je vážny problém a treba jej radšej predchádzať, nie ju až následne riešiť.

Mýtus #5: Spánkový tréning narúša blízkosť a vzťah s mamou/rodičmi

Maminy niekedy odmietajú spánkový tréning kvôli obavám, že takto narušia svoj budujúci sa vzťah s bábätkom. Ja mám dvoch synov a poviem vám to na rovinu: nikdy, naozaj nikdy by som dobrovoľne nepodstupovala riziko narušeného vzťahu so svojim vlastným dieťaťom. Ku vzťahovému rodičovstvu však treba pristupovať tiež s citom a istými vedomosťami. Ja som pri mojom prvom synovi uverila „zázraku” vzťahového rodičovstva a neriešila nič, lebo tak nejako som to chápala. Výsledok? Katastrofa. Syn nespal vôbec a ja som bola na pokraji svojich síl. Ako som s tým všetkým bojovala, si môžete prečítať v mojom príbehu.

Ale čo tým chcem ale povedať? Veľa mamín si môže vzťahovú výchovu vyložiť rovnako nesprávne ako ja. Musíme si však uvedomiť, že spánok bábätiek je dôležitý, rovnako ako všetky ostatné potreby. Nenechajte sa preto odradiť. Samozrejme, pri spánkovom tréningu sú všetky potreby bábätka priorita číslo 1. Musí cítiť lásku, nehu, podporu, musí byť dobre napapané, vykakané, vycikané a nemôže ho nič bolieť. V žiadnom prípade neodporúčam robiť žiadne formy spánkového tréningu, keď niečo s dieťatkom nie je v poriadku. Ak napĺňame všetky potreby bábätka, rešpektujeme ho, poskytujeme mu lásku, nehu, starostlivosť, ale popri tom všetkom mu chceme dopriať aj kvalitný odpočinok, tak si určite vzťah nenarušíme. Práve naopak. Ak je odpočinuté bábätko, má možnosť odpočinúť si maminka, miera stresu sa znižuje, a to má práve veľmi pozitívny vplyv na budovanie si vzťahu s bábätkom. Nemusíte sa preto obávať. Vy viete, čo všetko mu poskytujete, a k tomu všetkému mu idete ešte dopriať aj kvalitný spánok.

Mýtus #6: Spánkový tréning nie je pre každé bábätko. Moje bábätko je iné a nikdy sa to nenaučí

So správnym prístupom sa naučí spinkať každé zdravé bábätko. Zdôrazňujem slovo „zdravé”, a tak je to v drvivej väčšine prípadov. Je veľmi málo bábätiek, ktoré majú naozaj medicínsky podložený problém so spánkom. Ak má vaše dieťatko problém spinkať, bude pravdepodobne behaviorálneho charakteru. Samozrejme, každé dieťa sa rodí s určitým temperamentom, rodí sa do určitého prostredia, a toto všetko súvisí s tým, ako rýchlo sa dieťatko naučí správnym spánkovým návykom. Chce to samozrejme dávku trpezlivosti a konzistentnosti. Skôr či neskôr však zistíte, že sa to naozaj vyplatilo. ☺

Tak čo, chcete ísť do toho so mnou? Teraz je ten správny čas. Prihláste sa na minikurz Spinkaj (ako) bábätko a odhaľte spolu so mnou tajomstvo spokojného spánku bábätiek. 

Vložiť komentár