Rozoznajte, prečo vaše bábätko plače

Veľký sprievodca plačom bábätiek

Viem, ako sa cítite, keď vaše bábätko plače. Ja som na tom tak isto. Plač detí trhá srdce. Nikto nechce počuť svoje dieťatko plakať. A najmä vtedy, ak je vaše bábätko sýte, nič mu nechýba a malo by spokojne zaspať. Namiesto toho jeho krik dosahuje tie najvyššie oktávy a vy ste zúfalá. Viete, že to nie je v poriadku,  a tak sa ho snažíte čo najskôr utíšiť. Nosením, vozením, skúšaním čohokoľvek, čo funguje. Po celom tom úsilí vyčerpane padáte rovno do postele, no len kým aj ten najmenší zvuk či zmena pohybu vaše bábätko zase neprebudí. A idete na to odznova. Možno vám niekto povedal, nech ho necháte vyplakať, že to skrátka zaberie.

Poviem vám tajomstvo: Nezaberie.

Ak by ste sa ma opýtali, či som za to, aby ste vaše bábätko nechali samé vyplakať, až kým nezaspí od únavy, tak mám pre vás jednoznačnú odpoveď: Nie, nikdy!

Na druhej strane, každé bábätko plače. Je to skrátka tak a nič s tým neurobíme. Bábätká plačú, keď sa im niečo nepáči, keď im niečo chýba, ak im je zle, ale občas aj vtedy, keď sa niečo učia a hneď na prvýkrát sa im to nepodarí. Dôležité je zistiť, prečo vaše bábätko plače a tento plač čo najviac eliminovať.

Jemné spánkové metódy, ktoré zastávam, sú presným opakom „vyplakávacej metódy“. Vychádzajú z toho, že bábätko má byť pred spaním ľúbené, upokojované a keď je smutné alebo rozrušené, mali by sme na naň reagovať v primeranom čase. To znamená, že zopár slzám sa možno nevyhnete, no rozhodne nenecháte svoje bábätko samé, zúfalé a nešťastné uprostred noci.

Tak čo poviete, idete do toho so mnou?

Správna spánková rutina nahradí milión vyplakaní

Rutina pred tým, ako bábätko uložíme spať, by mala byť príjemným zážitkom nielen pre vašu ratolesť, ale aj pre vás. Rozhodne by to nemalo byť nič, čoho sa vy alebo vaše bábätko obávate. Na druhej strane, tak ako nič v živote nie je ideálne, ani tá najlepšia rutina vás neochráni pred nejakými tými slzami. Slzy sa pri deťoch a bábätkách objavujú často a väčšinou to nie je nič zlé. Práve naopak, je to ich spôsob komunikácie. A našou úlohou je, samozrejme, vytvárať im také podmienky, aby na plač a slzy bol čo najmenší dôvod.

Nie je plač ako plač

Veľa rodičov sa plaču obáva ako niečoho, čo by nikdy nemalo ich bábätko podstúpiť. Neuvedomujú si však, že plač nemusí byť vždy iba znamením úzkosti či strachu. Bábätká plačú aj vtedy, keď chcú prejaviť iné emócie – od hnevu, frustrácie, nadmernej stimulácie až po prílišnú únavu. Možnosti sú takmer nekonečné. Bábätká veľakrát plačú, aj keď sa učia niečo nové, napríklad loziť, pretáčať sa či chodiť. Keď im to nejde a zaplačú pri tom, nemali by sme však okamžite pribehnúť a snažiť sa ich utíšiť. Veď predsa, aj my sa občas niečo učíme a ak sa nám to nepodarí hneď na prvýkrát, aj keď sa veľmi snažíme, vykĺzne nám jedno či dve ostrejšie slová. 😊 Rovnaké je to vtedy, keď sa bábätko snaží zaspať bez našej pomoci. Ak by sme k nemu hneď pribehli a snažili sa ho utíšiť, ako by sa to potom niekedy naučilo?

Pri tom, ako sa bude vaše bábätko učiť samé zaspávať, ho teda určite nenecháte plakať, až kým zaspí od vyčerpania. Namiesto toho mu necháte priestor na to, aby sa skúsilo s novými podmienkami vysporiadať samé. Dáte mu tak šancu naučiť sa, ako zaspať.

Rozoznajte, o čo ide

Pri takomto učení, rovnako ako aj pri iných situáciách v živote bábätka, je dôležité rozlišovať rôzne druhy plaču. Potom dokážete rýchlejšie odčítať, či dieťatku pribehnúť na pomoc, alebo radšej ešte chvíľku počkať, kým sa neupokojí samé.

  • Protestný plač

Hlasný a intenzívny plač, ktorý znie skoro ako krik. Tento plač znamená to isté ako keď bábätko kričí. Je teda priamou odpoveďou na to, keď sa bábätku niečo nepáči, alebo očakávalo niečo, čo nedostalo.

  • Stúpajúci plač

Utrápený plač, pri ktorom sa postupne zvyšuje hlas aj intenzita. Pri tomto druhu plaču zbystrite pozornosť.

  • Klesajúci plač

Nemusí to byť priamo veľký plač, prerušovaný je pauzami s miernym fňukaním, kedy je plač tichší a jemnejší. Práve to je spôsob, akým sa bábätko upokojuje, najmä ak je prestimulované alebo príliš unavené.

Keď počujete vaše bábätko plakať

  • Chvíľku počkajte a pozorujte

Viem, ako sa cítite, keď počujete vaše bábätko plakať. Je jedno kvôli čomu dieťa plače, vždy je to srdcervúce. Ak ale k vášmu drobcovi vždy pribehnete aj pri tom najmenšom mrnknutí, ako by sa mohol naučiť sám zaspinkať? Prečo by to skúšal, keď vie, že treba „iba“ plakať a mama hneď príde a urobí všetko uspávanie za mňa?

  • Pamätajte na to, že sa snažíte zmeniť niečo zabehané

Rutina vášho bábätka sa mení rovnako náročne ako ktorýkoľvek iný zabehnutý zvyk. A všetci dobre vieme, že meniť zvyky nie je nikdy jednoduché ani pre nás dospelých, nieto ešte pre bábätká. Takže je logické, keď sa nám bábätko plačom prihovorí, že sa mu to nepáči. Ale nemusíte sa báť, že plače zo strachu, smútku alebo opustenia. Ak dbáte na jeho potreby a keď plače, správne na neho reagujete, určite sa nebude cítiť opustené alebo vystrašené.

  • Myslite na to, čo chcete dosiahnuť

Podľa Americkej National Sleep Foundation je spánok „dôležitý najmä pre deti, nakoľko to priamo ovplyvňuje psychický aj fyzický rozvoj“. Takže, keď sa budete cítiť zle, ak zbadáte nejakú tú slzičku, spomeňte si na všetko dobré, čo to vášmu bábätku prinesie. Dôsledky dlhodobej únavy a spánkovej deprivácie nie sú práve to, čo by sme chceli. Robíte to pre jeho dobro, nerobíte nič zlé. Plač nie je nič iné ako protest a zvyčajne trvá veľmi krátko. 

Plač, ktorý neustáva

Čo však robiť, keď ten plač skutočne príde a neustáva? Potom sa, samozrejme, všemožne snažíme naše bábätko upokojiť – nosíme ho, hojdáme ho, chceme ho nadojčiť a aj tak nič nezaberá. Ak vaše snahy o upokojenie nefungujú, tak to, že bábätku milujúcim spôsobom napríklad aj vo vašom náručí dovolíte plakať, môže byť práve to, čo od vás potrebuje.

Samozrejme, vždy je dôležité a prvoradé kontrolovať potreby bábätka akými sú napríklad hlad, bolesť, chlad, ale aj tie psychické a emočné. Ak je však vaše bábätko stále úzkostlivé aj po tom, ako malo tieto potreby naplnené a žiadne upokojovanie nepomáha, vtedy je vašou prácou počúvať ho celým srdcom, poskytnúť mu pomoc, lásku, a podporu.

Pomoc, láska a podpora

Čo to znamená? Určite nie to, že musíme bábätko za každú cenu hneď utíšiť. Niekedy uvidíte, že aj keď sa vám dieťatko podarí utíšiť, necíti sa nevyhnutne lepšie. Je to, akoby ste svojej najlepšej kamarátke povedali, aby prestala plakať, keď je z niečoho smutná. Namiesto toho by jej určite viac pomohlo, keby ste ju podporili, vypočuli a nechali, nech sa dobre vyplače.

Vypočujte ho

U bábätiek je to podobné. Keď sú smutné, plačú, aby mohli vyjadriť svoje emócie a uvoľniť napätie. My sa ich však rýchlo snažíme upokojiť napríklad búchaním po zadočku, hojdaním, nosením, cumlíkmi, dojčením, len aby sme zastavili plač. Výskumy ale dokazujú, že ľudia všetkých vekových skupín z dobrého plaču profitujú, a slzy sú jedným zo spôsobov ako pomôcť telu eliminovať nadmerné stresové chemikálie. 

Nebojte sa teda a nechajte bábätko ďalej s vami komunikovať tým najlepším spôsobom, akým to momentálne vie – plačom. Samozrejme, ak ste si istá, že je všetko v poriadku. Podržte ho na rukách, dajte mu najavo, že ho počujete alebo, ak sa mu lepšie darí mimo vašu náruč, nechajte ho vyjadriť svoje pocity a zostaňte mu nablízku. Budete ho počúvať a necháte ho povedať, že je smutné, namiesto toho, aby ste sa bezcieľne snažili plač zastaviť. Pamätajte na to, že vaše dieťa niekedy nič neupokojí lepšie než to, keď mu dáte vedieť, že je plne vypočuté.

Myslite na to dobré, čo príde

Viem, že to pre vás nebude ľahké, ja sama som na plač svojich detí veľmi citlivá. Treba však ísť do toho odvážne. Myslite na to, že je pre vaše bábätko lepšie, aby v noci čo najviac spinkalo, nie sa celú noc budilo, pretože je až príliš závislé na tom, aby ste ho zakaždým uspávali a takto sa bude budiť každú pol hodinu. Opakujte si, že robíte to, čo je pre vaše bábätko najlepšie. Chcete dobre odpočinuté a šťastné bábätko. Bábätko, ktoré je schopné precvičovať nové zručnosti a ktoré má počas dňa dobrú náladu bez toho, aby bolo mrzuté a príliš unavené. 

Ak máte nejaké otázky, alebo sa chcete poradiť ohľadom uspávania vášho bábätka, som tu pre vás. Budem rada, ak mi napíšete, alebo si objednáte jeden zo spánkových balíčkov.

2 komentáre k “Rozoznajte, prečo vaše bábätko plače”

  1. Dobrý deň, ďakujem za článok. Jakubko má takmer 8 mesiacov. Budí sa aj 10 – 15x za noc od kedy sa narodil. Teraz už viem, že chybu som robila ja. Vyskočila som k nemu pri každom zamrnčaní, aby nezobudil manžela, ktorý vstáva o 4tej ráno do roboty.. Posledné noci sa snažím dať mu chvíĺku, kým si nájde cumlík a polohu sám a už vidím zlepšenie. 🙂 Naozaj sa budí menej 😊

    Odpovedať
    • To sa veľmi teším. Áno niekedy treba dieťatku aj chvíľočku šancu, možno je to len planý poplach. Ak nie, tak sa mu pokúsite pomôcť 🙂

      Odpovedať

Vložiť komentár