Ako vďaka správnej predspánkovej rutine vášmu bábätku zabezpečíte lepší spánok?

Čo je to vlastne predspánková rutina? Viem, neznie to veľmi lákavo. ☺  Napriek tomu je dôležitou súčasťou života bábätiek a ich rodičov. Je to nielen spôsob, akým vášmu bábätku dáte vedieť, že sa blíži čas na spánok, ale aj prostriedok, pomocou ktorého si upevníte vzťahy a vybudujete pevnejšie puto, na ktorom môžete ďalšie roky stavať.

Kedy začať s večernou predspánkovou rutinou?

Ideálne čo najskôr, napríklad dnes. ☺ Čo sa však pravidelného času týka, je potrebné si to lepšie vyrátať. Samotná rutina nemusí byť veľmi dlhá, naozaj ide len o to naladiť bábätko na spánok. Čo je však dôležité, je nezačínať príliš skoro a tiež dodržať približne rovnaký čas, kedy bábätko uložíte do postieľky. Ani nám dospelým sa totiž nezaspáva najlepšie, ak ideme spať každú noc o inom čase.

Dve pravidlá na začiatok

  • Prvým pravidlom je pravidelnosť. Určite si čas večierky a dodržiavajte ho. Pre vybudovanie správnej predspánkovej rutiny je veľmi dôležitý. Dieťatko preto ukladajte do postieľky v rovnakom čase. Nebojte sa, nemusí to byť na minútu presne, ale je dobré určiť si približné rozpätie. Napríklad medzi 19:00  a 20:00, alebo 18:30 – 19:15. Toto flexibilné okno vám potom umožní večierku prispôsobiť podľa toho, kedy sa z denného spánku vaše bábätko zobudilo, čo nás privádza k druhému pravidlu.
  • Druhým pravidlom je dodržať čas bdenia pred nočným spánkom. V preklade to znamená, že nebudete bábätko ukladať do postieľky vyspinkané – to by sa mu potom už veľmi spať nechcelo. Dôležité je preto ustriehnuť dostatočný čas bdenia pred tým, ako so spánkovou rutinou začneme. A kedy to je? V tejto tabuľke vidíme prehľad časových úsekov medzi dennými spánkami. Od plánovaného času vašej večierky si potom stačí odrátať čas bdenia podľa veku dieťatka.

Kedy je večierka?

Kedy ukladať bábätko na spánok, aby nebolo už príliš unavené? Všetci vieme, že keď náhodou čas večierky zmeškáme a dieťatko je už za tou pomyselnou čiarou únavy, je len veľmi ťažké ho potom uspať. Nesmieme preto zabúdať nielen na pravidelný režim, ale aj na to, aby sme tento ideálny čas, kedy sa chystať do postieľky, zbytočne neprepásli.

Ideálna večierka pre bábätká sa pohybuje niekde medzi 18:30 – 20:30. Po 20:30 už majú bábätká väčšinou problém zaspať, takže najneskorší čas večierky by mal byť práve o 20:30. Nočný spánok je oveľa viac regeneračný ako ten denný, takže sa snažíme dosiahnuť toľko nočného spánku, koľko sa len dá. Ideálny čas na ukladanie do postieľky je medzi 19:00 – 20:30, ale to samozrejme nie je nemenné. Niekedy, keď bábätko prechádza zmenami počtu denných spánkov, sa stane, že ho musíme ukladať už o 18:30. Bábätko však do postieľky určite neukladajte skôr ako o 18:30. Je veľmi pravdepodobné, že sa by sa zobudilo veľmi skoro ráno, a to najmä predtým, ako je schopné spinkať 12 hodín. A neplatí ani to, že čím neskôr ho uložíme spať, tým bude neskôr vstávať. Je to práve naopak :). 

Večerná predspánková rutina 

Tak, a konečne sme pri samotnej večernej rutine. ☺ Určite nebudem preháňať, ak poviem, že je to štartovacia čiara úspechu pri spánkovom tréningu. Správnou rutinou totiž pripravujeme bábätko na spánok, a ak sa bude pravidelne dodržiavať a obsahovať vždy tie isté kroky, stane sa výbornou spánkovou asociáciou, ktorá bábätko prirodzene pripraví na spánok.

Ako na to?

Rutina by mala byť každý večer rovnaká a obsahovať nejakú peknú, pokojnú aktivitu, prispôsobenú veku bábätka. Pre najmenšie detičky to môže byť po okúpaní samotné prebalenie, masáž, spievanie uspávanky, oblečenie pyžamka a spacieho vaku. Neskôr to môže byť čítanie knižky alebo pokojná hra v izbičke. Žiadne divoké hry, dieťatko sa má pred spaním predsa upokojiť.  ☺ Posledným krokom je uloženie do postieľky.

Ideálna večerná predspánková rutina by mohla vyzerať napríklad takto:

  • po kúpaní bábätko nadojčiť (nakŕmiť)
  • presunúť sa do izbičky (prítmie, príjemné osvetlenie)
  • krátka masáž
  • plienka
  • pyžamko
  • prečítať knižku, alebo nejaká jemná/tichá hra
  • obliecť vak
  • zapnúť biely šum
  • zatiahnuť závesy (na spánok odporúčam úplnú tmu)

TIP

Ak je v miestnosti, kde bábätko spí, televízia, nepozerajte ju minimálne 1 hodinu pred spaním a ani po tom, ako bábätko zaspí. To isté platí s akýmkoľvek zariadením vydávajúce frekvencie modrého svetla (mobil, tablet, TV,..) – aspoň hodinu pred spaním by bábätko nemalo nič pozerať. 

Kedy zaradiť kúpanie?

Veľa rodičov s bábätkami absolvuje kúpanie tesne pred spaním a hneď potom dávajú bábätko spinkať. Väčšina bábätiek je však práve po kúpaní veľmi aktívna, niektoré sú dokonca až rozrušené, a to im narúša samotné zaspávanie a následný spánok. Najlepšie je dopriať im po kúpaní chvíľku na upokojenie. Presuňte kúpanie úplne na začiatok, pred samotnú večernú rutinu (aspoň 45 minút pred uložením do postieľky). 

Tak ako? Idete do toho? Pamätajte, že správna predspánková rutina je základom spokojného spánku bábätiek aj ich rodičov. ☺

Hľadáte presný návod, ako na to? Prihláste sa do môjho kurzu Tajomstvo spánku bábätiek, kde sa zoznámite s presnými návrhmi režimov a poradím vám, ako správne uložiť vaše dieťatko na spánok. Ak by ste potrebovali osobnejšiu pomoc, pozrite sa na možnosti spánkového poradenstva. 

Vložiť komentár