Ani vaše bábätko nevie spať? 5 najčastejších dôvodov a rady, ako sa s nimi vysporiadať

V ideálnom svete by každé dieťa po položení do postieľky zaspalo lusknutím prsta. Znie to tak jednoducho a krásne, však?

Najlepším darčekom, ktorý by mohla pri narodení dieťatka každá mama dostať, by boli pokojné noci plné nerušeného spánku. Nanešťastie však väčšina rodičov na zázrak perfektných nocí so svojím novorodencom ešte stále čaká. Netušia, že aj keď sa zdá byť opak pravdou, detičky jednoducho hneď po narodení automaticky spinkať nevedia. Trošku im k tomu predsa len treba pomôcť.

Spánková deprivácia zapríčinená tým, že „bábätko nespí“ je veľmi častým problémom, s ktorým sa stretne takmer každá mama, a navyše, prekvapiť ju môže v rôznych fázach vývoja bábätka. Pevné pravidlá tu neexistujú. Problémy so spánkom sa môžu objaviť od samotného narodenia až po batoľací vek, a dokonca aj neskôr, keď sa už zdá, že je „nebezpečenstvo“ zažehnané a dieťatko nastupuje do škôlky.

Prebdené noci potom majú často za následok veľmi nešťastnú, vystresovanú mamu, ktorá ráno ledva vstane z postele a počas dňa je tak unavená, že si spoločné chvíle s dieťatkom nedokáže vôbec vychutnať. Okrem toho môže nedostatok spánku mať nielen fyzické následky, ale vie spôsobiť celý rad problémov pre myseľ aj dušu.

Predtým, ako vám prezradím ten „zázračný recept na sladký spánok“, chcem vám najskôr priblížiť najdôležitejšie príčiny komplikácií pri spánku. Pre to, aby ste dokázali porozumieť potrebám vášho bábätka, je totiž veľmi dôležité zistiť, prečo vlastne nespinká.

5 dôvodov, prečo

Podobne, ako sa odlišujú fázy fyzického rastu, aj spánok bábätiek je v rôznych fázach života odlišný. Dôvody, prečo nespí vaše novorodeniatko, sa preto úplne môžu líšiť od príčin, prečo nespí vaše batoľa. Pozrime sa teda na tie najčastejšie:

Bábätko je hladné

Neviem, ako je to u vás, ale ja keď som hladná a škvŕka mi v žalúdku, jednoducho zaspať nedokážem, aj keď sa veľmi snažím. Čím je vaše bábätko menšie, tým sú väčšie šance, že prežíva niečo podobné. Novorodenci potrebujú častejšie kŕmenia, než staršie bábätká a dokonca si môžu vyžadovať aj dodatočné kŕmenia v noci. Vo všeobecnosti preto odporúčam dodatočné „dokŕmenie“ bábätka ešte pred spinkaním alebo v čase večere. Akonáhle potom vaše bábätko začne jesť príkrmy a bude mať 3 dobre vyvážené jedlá za deň doplnené rôznymi snackmi s dostatkom mliečka a vody, bude poriadne sýte a schopné bez problémov zaspať.

Bábätko je príliš unavené

Cítili ste sa už niekedy tak, že sotva prežívate deň, tešíte sa, keď si už konečne ľahnete do postele, no zrazu tesne pred spaním naberiete toľko energie, že sa nemôžete uložiť a zaspať? Bábätká zažívajú to isté. To, že dieťatko nevie zaspať, lebo je príliš unavené, je tak isto ako u dospelých, spôsobené chemickou reakciou hormónov adrenalínu a kortizolu, ktoré nášmu telu sťažujú uložiť sa a relaxovať. Dávajte si preto pozor, aby ste vaše dieťatko pri hre či aktivitách príliš neunavili, prípadne aby ste neprepásli čas večierky. Vtedy sa zaspávanie môže stať skutočnou nočnou morou.

Bábätko niečo bolí alebo pociťuje nejakú nepohodu

Rast zúbkov, bolesť bruška, bolesti uší, infekcie – to všetko môžu byť príčiny, prečo vaše bábätko nespí. Veď ani nám by sa pri takých pocitoch určite zaspať nedarilo. Bábätká sa dokonca môžu budiť aj kvôli tomu, že im je teplo alebo naopak chladno. Niekedy však môžu byť na príčine aj úplne bežné „okolnosti“. Ak ste vášmu bábätku pred chvíľkou menili plienku, len na to, aby vám plačom povedalo, že tak musíte urobiť znovu, určite to nie je príjemné pre neho ani pre vás. Preto je dôležité prísť na príčinu nepohody a ak sa dá, čo najrýchlejšie ju odstrániť.

Bábätko je príliš rozrušené na to, aby zaspalo

Ani my už tesne pred spaním nerobíme žiadnu dôležitú či stresujúcu aktivitu, tak prečo by ju mali robiť bábätká? Prílišná stimulácia pred časom spánku je pritom veľmi častým dôvodom, pre ktorý  potom nedokážu zaspať. Samozrejme, do určitej miery je isto prospešné, aby ste vaše bábätko nejakou zábavnou aktivitou unavili, ale rozhodne to netreba preháňať. K prílišnej stimulácii napomáha aj sledovanie televízie či pozeranie do mobilov alebo tabletov. Ak takto bábätko pred spaním príliš rozrušíme, až prestimulujeme, môže to navyše viesť k tomu, že bude až príliš unavené. Takže ako na to? Pred spaním potrebujeme podporiť čas na stíšenie, ktorý je v celom procese veľmi nápomocný. Doprajte vášmu dieťatku relaxačný kúpeľ, pustite nejakú upokojujúcu hudbu a v izbičke, kde bábätko spinká, môžete použiť esenciálny olej, ktorý napomáha spánku. Alebo si jednoducho doprajte čas len pre vás dvoch, napríklad „mojkaním“, maznaním či spievaním pesničiek a podobne.

Bábätko sa nedokáže samo „uložiť“

Niektoré bábätká sa s touto schopnosťou jednoducho narodia. Väčšina žiaľ nie. Ak však za ním „skočíme“ hneď, ako sa zobudí a okamžite ho zodvihneme alebo začneme hojdať či nosiť, môže to mať na jeho upokojenie práve opačný efekt. Bábätko tak môžeme ešte viac prebudiť namiesto toho, aby sme ho znova uspali. Je teda úplne v poriadku, keď vášmu dieťatku doprajete pár minút času na to, aby sa pokúsilo po zobudení uprostred noci znova samo zaspať.

Aj vy ste sa toto ráno zobudili unavená ešte viac ako keď ste išli spať  a pýtate sa, či existuje zázračný recept na lepší spánok vášho bábätka? Možno ste sa k tomuto článku dostali práve preto, lebo v súčasnosti trpíte spánkovou depriváciou a zúfalo hľadáte riešenie vášho problému. Prišiel čas niečo s tým spraviť!

Sama som si tým všetkým prešla a som veľmi šťastná, že vám to môžem povedať: Ste v dobrých rukách. Som tu preto, aby som vám, vášmu bábätku a celej vašej rodine pomohla so spánkom, ktorý si všetci zaslúžite. Aby ste konečne už všetci lepšie spali bez kompromisov, s láskou a s rešpektom vám poradím.

Pozrite si TU, ako spoločne zmeníme váš spánok k lepšiemu.

S láskou,

Vaša spánková poradkyňa.
Martina

Vložiť komentár