Štvrtý trimester: prečo ho bábätko po narodení potrebuje?

Má iba dva mesiace a už nespí.

Novorodenecké obdobie môže byť ako na hojdačke. Bábätká potrebujú tzv. štvrtý trimester.  Dieťatko prespí niekoľko hodín naraz a my sa tešíme, ako dobre nám to ide, no potom sa to odrazu úplne otočí. Bábätko nám nezaspí na dlhšie ako pol hodinku, a v noci dokonca nespí vôbec!

Nebojte sa, sme v tom spoločne. U mňa to na začiatku tiež nebolo inak. Nosili sme sa, dojčili, celý deň len prebaľovali a uspávali. Stále dookola. Môj syn inak ako na mne skrátka zaspať nevedel a ja som to brala ako samozrejmosť. Veď predsa ako lepšie ukázať svoju dieťatku lásku a nehu, než v náručí matky?

Áno, na začiatku to tak musí byť. Neznamená to však, že to tak musí zotrvať niekoľko dlhých mesiacov či dokonca rokov! 

Prečo novorodeniatka nespia?

Bábätká po narodení potrebujú dostatočný čas na aklimatizáciu a my im ho musíme poskytnúť, skrátka dopriať im ešte posledný, štvrtý trimester, ale už mimo bruška. Aby sme im tento prechod do nového prostredia uľahčili, mali by sme sa čo najviac snažiť napodobniť prostredie, v ktorom sa doteraz nachádzali.

Cez deň spí, v noci bdie

Ak máte podobný problém, možno vás poteší fakt, že nie ste s vaším bábätkom jediná. Ale prečo to tak je?

V maternici boli bábätká uspávané pohybom mamy, a preto spali vždy cez deň. V noci, keď ste si ľahli a prestali ste bábätko v brušku „uspávať“, zvyčajne sa zobudilo. Z toho dôvodu je prirodzené, že po narodení sa deje to isté. Bábätká sú na to jednoducho zvyknuté z bruška a zatiaľ deň a noc nevedia rozoznať. Tak ako každý človek, aj ony potrebujú nejaký čas, kým sa novému prostrediu dokážu prispôsobiť.

Taktiež ešte nemajú vyvinutý cirkadiánny rytmus. To znamená, že nevedia rozoznať deň a noc a melatonín, ktorý napomáha spánku, sa začne vyvíjať až okolo 3 mesiaca. Dovtedy sa bábätko nachádza kdesi uprostred – ešte nie celkom vo svete, ale už ani v brušku (obrazne povedané). Musí si na to skrátka zvyknúť. Ale ako mu môžeme pomôcť, aby sa tak stalo čo najjemnejšie a bez zbytočných stresov?

Doprajte dieťatku štvrtý trimester

V prvom rade musíme myslieť na to, že akýkoľvek pravidelný režim do štvrtého mesiaca nie je možný. To, koľko nám bude bábätko spinkať, v tejto fáze veľmi neovplyvníme. Práve preto, že zvykanie si na nové podmienky nejaký čas trvá, novorodeniatka potrebujú takzvaný štvrtý trimester. Avšak, prirodzene, už ho nemôžu mať v brušku, a tak im ho musíme čo najviac „napodobniť“ vonku. Počas tohto obdobia bábätko pochopí, kedy je deň a kedy noc a adaptuje sa na nový režim. A práve počas týchto týždňov je to najťažšie – niektoré bábätká dokážu naozaj zaspať iba v náručí či kočíku.

Ako vymeniť deň za noc?

To, že má bábätko aktuálne problém spinkať, ak ho nehojdáme či nedržíme v náručí, samozrejme neznamená, že ho nikdy nemôžete položiť mimo vašu náruč. Práve naopak – postupnými a citlivými krokmi mu ukážete, ako na to. Vždy však treba mať na pamäti, že v tomto veku musí byť všetko robené veľmi citlivo a postupne s ohľadom na potreby dieťaťa.

Cez deň vyskúšajte vystavovať bábätko normálnemu fungovaniu. Nemusíte okolo neho chodiť po špičkách, práve naopak. Svetlo, zvuky, televízia, normálna konverzácia či komunikácia s bábätkom mu pomôžu pochopiť, o akú fázu dňa sa jedná.

V noci, naopak, stlmte svetlá, stlmte zvuky a skúšajte zaviesť malú večernú rutinu, vďaka ktorej bábätko začne chápať, že je večer a blíži sa noc.
Kým si vaše dieťatko mýli deň a noc – to znamená, že cez deň spí a v noci je hore – nechajte ho cez deň spinkať po svetle, a v noci naopak – po tme. Toto robte až pokiaľ sa toto pomýlenie dňa s nocou nezmení. Potom môžeme dieťatku ponúkať spánok po tme aj cez deň. 

Krok za krokom

Keď si bábätko začne zvykať na tento svet, postupom času dokáže byť už uložené mimo náruč – vtedy ho skúste položiť do postieľky prisunutej k posteli rodičov alebo na iné bezpečné miesto. K tomuto procesu pristupujte postupne – napríklad ukladajte bábätko do vlastného priestoru najskôr iba na polovicu noci, následne dlhšie až dlhšie, až bude spinkať vo svojom priestore po celú noc. Ak dieťatko neplače pri týchto zmenách neplače a toleruje ich, môžete to skúsiť aj naraz, vždy však treba dbať na citlivý prístup a potreby bábätka. Ak však dieťatko dokáže zaspať len v náručí a toleruje položenie, až keď úplne zaspí, tak je to v tomto veku tiež v poriadku. Celý proces napokon môže trvať 2 až 8 týždňov.

Pomaly k úspechu

Jemnými a postupnými krokmi takto pomôžete svojmu bábätku spinkať. Samozrejme, väčšinou na to nestačí len krátky návod. Každé bábätko je totiž iné, a preto je dobré dozvedieť sa o spánku novorodencov aj väčších bábätiek čo najviac.

Prihláste sa na najbližší bezplatný minikurz Spinkaj (ako) bábätko, ktorý začína už 8.6.2021 a naučte sa viac o spánku bábätiek, aby ste tomu svojmu mohli pomôcť k čo najspokojnejšiemu a najkvalitnejšiemu spánku.

Vložiť komentár