Bezpečný spánok a prevencia SIDS

Spánok je mimoriadne dôležitý nielen pre bábätká, ale aj mamičky a celú rodinu. Popri tom, ako sa budeme snažiť o to, aby bábätko dobre spinkalo, však nesmieme zabúdať na jeho bezpečnosť. Čo to znamená? Nejde nám teda len o dobrý spánok, ale naším cieľom je aj bezpečný spánok a prevencia SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). 

Nebezpečná blízkosť

Mnohé z mamičiek si môžu myslieť, že keď je počas spánku pri nich bábätko čo najbližšie, je predsa tak v bezpečí, ako sa len najviac dá. Nie vždy je to však pravda. Blízky kontakt s dieťatkom je pre budovanie vzťahu mimoriadne dôležitý, a to najmä počas dňa.  Vždy ale musíme pamätať na to, že bábätká, najmä tie najmenšie, môžu práve pri spánku ohroziť aj tie veci, ktoré sú pre nás dospelých úplne prirodzené. Mäkké vankúše pre lepší spánok, veľké mojkáčiky či spánok v jednej posteli s rodičmi – to všetko môže byť pre tie najmenšie bábätká veľmi nebezpečné.

Správne predchádzanie riziku SIDS

Zásady bezpečného prostredia pre spánok bábätiek môžeme v princípe zhrnúť ako prevenciu pred SIDS. Tento nie úplne jednoznačne definovaný dôvod úmrtí bábätiek je dodnes tak trochu záhadou, je ale dokázané, že správnou úpravou spánkového prostredia vieme tieto úmrtia eliminovať. 

Bezpečný spánok a prevencia SIDS

Prevencia SIDS so zdravým a bezpečným spánkom veľmi úzko súvisí. Práve preto mamičkám odporúčania na bezpečný spánok vždy pripomínam. Žiadny spánok nie je dôležitejší ako bezpečnosť bábätka, ktorá musí byť na prvom mieste. Všetky odporúčania, rady a spôsoby, ako docieliť spokojný a zdravý spánok bábätiek, preto vždy prispôsobujem zásadám bezpečného spánku, ktoré vo vysokej miere pomáhajú predchádzať nešťastiam. 

Základné pravidlá

Základom prevencie SIDS sú samostatný priestor pre spánok bábätka, ktorým je jeho vlastná postieľka alebo poloha na chrbte, až kým sa bábätká ešte nevedia samy pretočiť. Vo všeobecnosti je tiež odporúčané, aby postieľka bola v spoločnej izbe spolu s rodičmi až do veku 12 mesiacov, v niektorých krajinách je táto doba skrátená na 6 mesiacov. Samozrejme, niektorí rodičia sa rozhodnú uložiť dieťatko do vlastnej izbičky oveľa skôr, iní neskôr. Napokon je to vždy na vás. Treba sa však riadiť nielen svojimi pocitmi, ale ideálne aj týmito odporúčaniami:

Zásady bezpečného spánku bábätiek

Spánková poloha

Spánok v polohe na brušku zvyšuje riziko SIDS, na spánok preto vždy dieťatko ukladajte na chrbát. Bábätko by nikdy nemalo byť ukladané na spánok v polohe na brušku, a to až do doby, kým sa nevie samo pretočiť. Poloha na brušku je však tiež nesmierne dôležitá pre vývoj bábätka – poskytnite preto dieťatku dostatočný čas na brušku počas dňa v bdelom stave. Ak sa už bábätko vie samé pretáčať na bruško a späť, spánok na bruchu je bezpečný.

Spánok na tvrdom povrchu

Postieľka by mala byť prázdna. Dieťatko by malo byť uložené na matraci s pevnou plachtou, bez prikrývok, podušiek či mantinelov. Znížite tak riziko zamotania sa a prípadného obmedzenia dýchacích ciest. Bábätko neukladajte na spánok na mäkké povrchy – žiadne pohovky, sedačky ani deky.

Prehrievanie počas spánku

Dávajte pozor na to, aby sa bábätko neprehrialo. Odporúčané je ľahké oblečenie, kúrenie nastavené na vhodnej teplote (teplota príjemná pre dospelých). Dieťatko by malo mať maximálne o jednu vrstvu oblečenia viac ako dospelí. Ja odporúčam zavinovanie novorodencov, neskôr spací vak, až kým z neho bábätko nevyrastie.

Fajčenie 

Ak patríte medzi fajčiarov, určite tak nerobte v blízkosti bábätka ani vo vnútri v byte či dome. 

Spoločné spanie v jednej posteli

Je bohužiaľ zvýšeným rizikom pre SIDS. Dieťa by určite nemalo spať v posteli s inými deťmi ani dospelými, ktorí nie sú rodičmi. Veľmi vhodné je spoločné spanie v jednej izbe – ideálne je, ak dieťatko uložíte do vlastnej postieľky na dosah rodiča. Neustále sledujte miesto, kde dieťatko spinká. 

Dojčenie a vakcinácie

Ak je možné, dojčenie má ochraňujúci účinok pred SIDS. Vakcinácie odporúčam dodržiavať podľa harmonogramu.

Cumlík

Pri uspávaní dieťatka mu môžete ponúknuť čistý a suchý cumlík, ale ak nechce, nenúťte ho, aby si cumlík vzalo. Pri cumlíku je vhodné počkať do 4 až 6 týždňov, kým sa neustáli dojčenie. Ak v noci cumlík dieťatku vypadne, nemusíte mu ho znova vkladať do úst. 

Monitor dychu

Nepoužívajte monitory, aby ste znížili riziko SIDS. Síce na túto pomôcku nie sú úplne jednoznačné názory, existuje domnienka, že v prípade použitia monitoru dychu sa mamičky môžu naň príliš spoľahnúť a prestanú byť opatrné. Oficiálne inštitúcie, napríklad americká AAP, monitor dychu za prevenciu SIDS nepovažujú, preto tiež neodporúčam túto cestu.

Autosedačky

Vyhnite sa tráveniu príliš veľa času v autosedačkách, nosičoch, hojdacích kresielkach a podobne. V prípade, že dieťatko v autosedačke zaspí, čo najskôr ho presuňte do postieľky.

Iné

Noste dieťatko vo zvislej polohe a z času na čas zmeňte smer, v ktorom dieťatko leží v postieľke. 

Bezpečný spánok a prevencia SIDS: prečítajte si viac

My na Slovensku, bohužiaľ, orgán, ktorý by sa zaoberal výhradne starostlivosťou o bábätká, nemáme, a preto sa pre viac informácií môžete pozrieť na web AAP – American Academy of Pediatrics. Pre odporúčania v slovenskom jazyku si kliknite na stránky Nadácie Križovatka.

V prípade akýchkoľvek otázok mi neváhajte napísať, som tu pre vás. ☺

Vložiť komentár